Принцеса Харонда

Принцеса Харонда

в Замъкa на ветровете

В  малко селце край СозополРавадиново,в страна на древен народ и култура-България,се издигал величествен замък. Кралбил Повелителят на ветровете. Всеки ден Замъкът менял своят цвят в розово-бели нюанси, а вечер изчезвал сред блясъка на чудни диаманти. Появявал се едва,когато слънцето отново изгрее и когато крал Стрибог надуел вълшебния си рог. Така той призовавал ветровете от четирите посоки на света- Борей, Нот, Евър, Зефир, техните синове и дъщери. Започвали да танцуватна гърба на своите бели дракони.

В  техният таен бал никой простосмъртен не можел да участва. Огромни били богатствата, които се трупали в ониксови зали, обсипани със злато и сребро. Живи мраморни и месингови скулптури яростно пазели целия Замък. Не пускали никого, освен природните стихии.

Сезоните се сменяли, цветовете и ветровете също и така сто години до…

10.09.2020 год.

Червени закапали листата и когато Слънцето отстъпило пред любимата си Луна, кралят съобщил на своите гости:

               -Моят дом пазих като мое дете.Не споделях до сега с никой човек красотата му.Ще предизвикам обикновените хора да намерят моя Замък и да влязат в него.Само човек с чисто сърце и въображение, ще може да го направи.Който не притежава тези качества, нека се превърне в растение за райската ми градина! Ако успее момче-ще стане мой брат, а ако успее момиче-ще стане моя съпруга.Разгласете из цялата страна! Вълшебните създания не трябва да помагат на простосмъртните! Престъпят ли думата ми, ще станат лебеди и ще плуват в сладководното ми езеро завинаги!

Не след дълго  започнали опитите на младежите от  село Равадиново. Водени от егоизъм и алчност, мислили единствено как да отмъкнат съкровищата. Краят им бил неизбежен.

След десетина години в селото жив останал само Крум- сина на лекарката и шивача.

Той имал две сестри- Ийвъл и Харонда. Макар да били възпитавани еднакво и имали всичко необходимо, те растели напълно различни.

Ийвъл имала сламено-руси коси, тюркоазени очи и студено порцеланово лице, което като огледало отразявало лошия и характер.

Харонда била с абаносови коси, небесносини очи и румено като божур лице.Винаги усмихната и вежлива, помагала на всеки.Селяните я обожавали. Тя от своя страна обичала безкрайно своето бяло кученце Лейди.

То не било обикновено, а притежавало способността да разпознава добрите от лошите хора.Затова никак не се разбирало с Ийвъл.Тя всячески се опитвала да отдели лейди от Харонда. Копнеела цялото внимание на родителите им и жителите на селото да е нейно, като кралица на тайнствения Замък.Кръстница и била злата нимфа Злобеида от Подземното кралство.Знаейки за желанието на своята кръщелница, една вечер се превърнала в орел и кацнала на прозореца.Бързо разказала, без знанието на Стрибог как Ийвъл да влезе в двореца и да не я застигне проклятието.

-На третият ден от седмицата преди Кръстовден в 7 часа сутринта, ще вземеш меч, който съм ти оставила в Кристалното езеро срещу двореца.

След това повикай Крум и Харонда.Те много  те обичат.Щом ги помолиш да те пазят, докато стигнеш до Замъка, без да се замислят, ще тръгнат. Батко ти е смел и безстрашен.С помощта на този меч ще победи пазителите.Сестра ти е умна и с чисто сърце.Заради книгите, които постоянно чете, ще отгатне гатанката на дракона Сапфира-верен слуга на Стрибог.

Сапфира ще я пита:

„Грешнико, какво направи, как живя?“

Когато сестра ти каже и последната дума на стиха-гатанка:

Носих те дълго моя мечта

Виждам те вече пред мен си сега:

„Влюбен във вятъра“-

Приказен замък“

-кралят ще се появи и ще ви види.Впечатлен от Харонда и Крум, ще ви пусне, а кажат ли, че си им кака, без да те подлага на изпитание, ще влезеш и ти в двореца.Помни, че за да стане твой съпруг, не трябва да вижда кучето Лейди.Само то може да му покаже истината. Давам ти това кокалче.Накарай Лейди да го изяде цялото и ще стане крастава жаба.Тя ще отблъсне краля, струвайки му се грозна и зла и той ще предпочете теб. Кой би повярвал, че добър човек ще си има за приятел такава жаба, а не куче, което е най-добрия приятел на човека и обича безрезервно добрия си стопанин?!

Ийвъл благодарила и заспала сладък сън.Изпълнила всичко, което и беше поръчано и тръгнала с брат си и сестра си.Шивача им ушил най-прелестните дрехи,а  майка им дала шишенце с „жива вода“, която лекувала всичко.Със свити от мъка и притеснение за неизвестното, изпратили децата си…Харонда, тъжна сложила в джобчето на роклята си жабата Лейди и последвала сестра си…

Всичко станало така, както Злодеида предсказала.

Стрибог се появил и пуснал гостите.

Запленен от красотата на девойките и изумен от волята на Крум, той най-накрая можел да отмени проклятието и да сподели своя Замък с някого. Проблемът бил, че не можел да се омъжи и за двете сестри. Как ще разбере коя е по-добра и достойна за него?! Как ще открие коя е с по-голямо въображение?!

В този момент чул квакане и в краката му скочила жабата. Тъкмо  наредил да я изяде Сапфира и Харонда грабнала жабата. Поръсила я с вълшебната вода на майка си и Лейди се превърнала в необикновена слънчева фея.

Проговорила с човешки глас:

-Мила Харонда, аз бях твоя пазителка цял живот и като куче и като жаба.Ти не ме остави въпреки отблъскващият ми вид.Отнасяше се с мен мило и с любов.Ийвъл, мислеше си,че аз не зная за твоят план със Злодеида.От малко бебе исках да се научиш да ме обичаш  и да съм ти верен приятел, както на сестра ти, но завладяна от себелюбие, остана сляпа за доброто около теб.Забрави да оцениш грижите и отношението на семейството си, а после и на съселяните си.

-Крал Стрибог, аз се разкрих пред вас като фея, но не помогнах на Харонда с моите сили. Не я наказвай.Тя има чисто сърце. Сама знае кое е правилно и кое не. Въображението и е безгранично.Храни се с всяка дума, прочетена в нейните книги, а музата на поетите- Пегас, всяка вечер и прошепва стихове, които пише от малко дете.

Появила се и Злодеида, за да защити Ийвъл.

Стрибог побеснял.Надул вълшебният си рог и всички природни сили се появили.Отнесли лошата сестра и кръстницата, а Харонда издигнали на трона до своя велик съпруг.

Заради добрината на принцеса Харонда, кралят  превърнал злосторниците в черен и бял лебед, които и до днес забравени плуват в езерото на „Влюбен във вятъра“.

Приказка от дъщеря ми Валерия Вълкова- 9 години, град Черноморец

Какво ще получаваш?

Вдъхновение, информация за предстоящи безплатни събития и подкрепа през процеса на порастването на родителите и децата.


1 comment

  1. Янко Кръстевказа:

    Много хубаво написана приказка. Това не е бъдещ автор на приказки, а настоящ . Приказката трябва да се издаде и в печатен вид.



Коментари:

Вашият коментар